Masz problem z nauczeniem dziecka, żeby się dzieliło? A może chcesz dać synowi czy córce rozsądną lekcję empatii? Z pomocą przychodzą niezawodne lektury! Mądre, pouczające, ale nie moralizatorskie, takie, z których bohaterami dziecku łatwo będzie się utożsamić. Jeśli nie macie pomysłu, co wybrać w gąszczu książek z zakresu literatury dziecięcej, polecamy serię “Dobre czytanki” Edyty Zarębskiej.
W jej skład wchodzą książki: “Tosia i słonik z porcelany”, “Maja i najpiękniejszy prezent”, “Filip i stara kamizelka” oraz “Adaś i planety”. Cała seria została wydana przez Fundację “Puść Latawca”, która w sposób szczególny wspiera dzieci z niepełnosprawnościami.

To krótkie, mądre i pełne ciepła książki, które nauczą dziecko ważnych wartości: roli przyjaźni, empatii i akceptowania odmienności.

Oto cztery proste lekcje, które możemy dać dziecku przed snem.

Lekcja 1. Bądź dobry dla innych

Weźcie do rąk książkę “Maja i najpiękniejszy prezent”. Połóżcie się z dzieckiem do łóżka i zacznijcie czytać. Nie minie nawet minuta, a zobaczycie, że sami wciągnęliście się w fabułę. Jest to opowieść o dziewczynce, która niedosłyszy. Pewnego dnia otrzymuje jednak aparat słuchowy i jej życie znacząco się zmienia.

Nawiązuje też głęboką więź z koleżanką ze szkolnej ławki – Helenką. “Maja i najpiękniejszy prezent” nauczy twoje dziecko, po co powinniśmy dzielić się z innymi – nie tylko rzeczami materialnymi, ale także czasem i obecnością. To wzruszająca historia przyjaźni, która przezwycięża codzienne trudności.

Dobrze jest po lekturze porozmawiać z dzieckiem. Zapytaj syna lub córkę czy też mają w klasie osobę, która dotknięta jest chorobą. Jeśli tak, dopytaj, w jaki sposób dziecko stara się ją wspierać. Tak samo, jak Helenka Maję, a może inaczej? Dowiedz się, co dziecko uważa na temat książki: jak podobało mu się zakończenie?

Lekcja 2. Spełniaj swoje marzenia i porusz wyobraźnię

Kolejnego wieczoru weźcie do ręki książeczkę “Tosia i słonik z porcelany”. Wejdźcie pod kołderkę i zacznijcie czytać. Tosia bardzo lubi odwiedzać swoich dziadków. W ich domu znajduje się bowiem porcelanowy słonik, z którym dziewczynka szybko się zaprzyjaźnia.

Tosia ma też jedno wielkie marzenie – chciałaby pojechać w góry. Sytuacja jednak znacząco się komplikuje, kiedy musi wybierać między wymarzonym wyjazdem a przyjaźnią ze słonikiem.

“Tosia i słonik z porcelany” to historia o mocy dziecięcej wyobraźni i przyjaźni. Po jej przeczytaniu możesz zapytać dziecko o jego zabawki: która z nich jest ulubiona i dlaczego. Dowiedz się też, jakie jest największe marzenie twojego syna lub córki – a także, co robi, żeby je zrealizować.

Lekcja 3. Podziel się i doceń wartość przedmiotu

Tym razem rozsiądźcie się wygodnie z książką “Filip i stara kamizelka”. Dzięki niej poznacie chłopca, który uwielbiał dostawać nowe prezenty, ale z nikim nie chciał się nimi dzielić. Pewnego dnia babcia podarowała mu starą kamizelkę i… nic już nie było takie samo!

W tej książeczce została zawarta niezwykła opowieść, która zmusza każdego do przewartościowania tego, co sami posiadamy. Dzięki “Filipowi i starej kamizelce” dowiemy się, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu rodzina i budowanie więzi z bliskimi. Czytając tę lekturę, dziecko nauczy się, dlaczego tak ważny jest szacunek do starych pamiątek i empatia względem tych, którzy posiadają mniej niż my.

Po zamknięciu książeczki znów porozmawiaj chwilę z dzieckiem. Zapytaj go, czy dzieli się zabawkami w przedszkolu z innymi dziećmi. Opowiedz mu też którąś z historii rodzinnych – na przykład, jak wyglądał świat, gdy dziadkowie byli mali. Wyjaśnij, czym się wówczas bawili i co sprawiało im radość.

Lekcja 4. Wszyscy jesteśmy potrzebni

Weźcie do ręki ostatnią już książkę z serii “Dobre czytanki”. “Adaś i planety” to opowieść o chłopcu, który musi mierzyć się ze swoją niepełnosprawnością. Bardzo interesuje go kosmos, ale czasami tęsknie spogląda za okno i obserwuje, jak inne dzieci grają w piłkę. Pewnego dnia wskutek jednego wydarzenia wszystko się zmienia.

Jest to historia, która nauczy twoje dziecko, jak ważna jest przyjaźń, zainteresowania, a przede wszystkim otwarte serce. Po jej przeczytaniu możesz zapytać syna lub córkę, jakie drobne gesty robi względem innych. Opowiedz też swoją historię przyjaźni i podpytaj najlepszych kolegów dziecka.

Książka – najlepszy prezent, jaki możesz podarować dziecku

Często zastanawiamy się, w jaki sposób nauczyć nasze dzieci empatii, akceptacji odmienności, umiejętności dzielenia się i wartości przyjaźni. Wszystko to jest zawarte w książeczkach z serii “Dobre czytanki” Edyty Zarębskiej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką moc ma dobra lektura – zwłaszcza na tych najmłodszych.

Poza tym, kupując te lektury, wspieramy działania na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami. To także ważny komunikat dla naszych synów i córek – nie jesteśmy obojętni, dbamy o tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
Cała seria została opatrzona urokliwymi ilustracjami autorstwa różnych twórców: Anny Tomaszek-Walczak, Wiery Kalinowskiej, Agnieszki Kraśnickiej i Pawła Gierlińskiego. Za redakcję odpowiedzialny był Robert Zarębski.
Jeśli chcecie sprawić dziecku na święta prezent, który da mu coś więcej niż radość zabawy – zamówcie serię “Dobre czytanki”. Wasze dzieci będą zachwycone! Książki można zamówić tutaj.
.

 

źródło

Zostaw komentarz